Också

Underbar "gård" potatis sort "Lila dimma" - beskrivning och egenskaper

Underbar


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

"Lilac Fog" är en mycket lovande variation av ryskt urval.

Potatis odlas på gårdar och privata tomter, vackra och jämna knölar är idealiska för försäljning.

I artikeln hittar du en detaljerad beskrivning av sorten, de viktigaste egenskaperna och subtiliteterna inom jordbrukstekniken, och du kommer också att ta reda på vilka sjukdomar och skadedjur denna potatis är mottaglig för.

Ursprung

En mängd olika ryska urval, registrerade i Ryska federationens statsregister 2011. Upphovsman - Primorsky Research Institute of Agriculture.

Området för nordvästra och fjärran östern. Potatis rekommenderas för odling i privata bitar, på gårdar, plantering i industriområden är möjlig. Stora knivar med jämn vikt och storlek är idealiska för försäljning.

Knölar skadas inte under grävningen, de lagras under lång tid... Utsädesmaterialet degenererar inte; det kan skördas i dina egna åkrar flera år i rad.

Potatis "Lila dimma": sortbeskrivning

VariationsnamnPurple Haze
generella egenskaperkännetecknas av ökat motstånd mot degeneration
Mognadstid90-110 dagar
Stärkelseinnehåll14,4-17,2%
Massa av säljbara knölar90-160
Antalet knölar i busken7-10
Avkastning182-309 (max 495)
Konsumentkvalitetergod smak och smältbarhet, lämplig för beredning av alla rätter
Håller kvalitet98%
Skala färgrosa
Massafärgljusgul
Föredragna odlingsregionerNordväst, Fjärran Östern
Sjukdomsresistensmottagliga för gyllene potatiscystnematoder, måttligt motståndskraftiga mot patogen på toppar och knölar
Växande funktionertål inte värme
UpphovsmanNorth-West Research Institute of Agriculture (Sankt Petersburg, Ryssland)

Sorten tillhör bordssorter under mellansäsongen. Avkastningen är hög, beroende på klimatförhållandena och markens näringsvärde, från 182 till 309 centners av utvalda potatisar kan skördas från 1 hektar. Maximal avkastning är fastställd till 495 centners per hektar.

Du kan jämföra produktiviteten för lila dimma med andra sorter baserat på uppgifterna i tabellen:

VariationsnamnAvkastning
Purple Haze182-309 c / ha
Margarita300-400 c / ha
Aladdin450-500 c / ha
Mod160-430 c / ha
Skönhet400-450 c / ha
Grenada600 c / ha
Värdinna180-380 c / ha
Vektor670 c / ha
Mozart200-330 c / ha
Sifra180-400 c / ha

De skördade potatiserna lagras länge utan att förlora sina marknadsförbara egenskaper. Knölarnas hållkvalitet når 98%. Långväga transport är möjlig.

Mellantyp, lång eller mycket lång, med måttligt spridande grenar och riklig grön massa. Bladen är stora, mörkgröna med lite vågiga kanter. Corollas är stora, samlade från rosa-lila, snabbt fallande blommor. Låg bärbildning. Rotsystemet är kraftfullt, 10-15 stora potatisar bildas under varje buske... Mängden små föremål är minimal.

I tabellen nedan hittar du indikatorer för de viktigaste egenskaperna hos andra potatisorter för jämförelse med Lilac Mist:

VariationsnamnVikt av säljbara knölar (gram)Håller kvalitet
Purple Haze90-16098%
Liga90-12593%
Milena90-10095%
Elmundo100-13597%
Serpanok85-14594%
Svitanok Kiev90-12095%
Sheri100-16091%
Bryansk delikatess75-12094%

Sorten är resistent mot många farliga sjukdomar i nattskugan: potatis kräftor, bladrullande virus. Känsligheten för senblåsa, bandade och skrynkliga mosaiker är genomsnittlig. Infektion med en gyllene cysta nematod är möjlig.

Fördelar och nackdelar

Bland de största fördelarna med potatisorten "Lilac fog" är:

  • god smak av knölar;
  • hög produktivitet
  • de samlade rötterna är väl lagrade, transport är möjlig;
  • anspråkslöshet;
  • torka motstånd;
  • knölar har utmärkta kommersiella kvaliteter.

Bland nackdelarna - mottaglighet för vissa sjukdomar och skadedjur... Potatis föredrar bördiga jordar; i dålig, tung mark minskar avkastningen avsevärt.

Egenskaper

  • knölar är stora och väger från 90 till 160 g;
  • rund oval form;
  • knölarna är jämna, snygga;
  • skalet är rött, jämnt färgat, måttligt tunt, slätt;
  • ögonen är ytliga, grunda, få i antal;
  • köttet på skäret är ljusgult;
  • stärkelsehalten är hög och sträcker sig från 14,4 till 17,2%;
  • högt innehåll av protein, vitaminer, värdefulla aminosyror, betakaroten.

Smaken av potatis är mycket trevlig: rik, inte vattnig, delikat.

Tack vare det höga stärkelseinnehållet är knölarna smuliga, perfekta för mashing.

Potatis kan bakas, stuvas, användas för fyllning. Inte lämplig för fritering.

Ett foto

Nedan ser du en mängd olika potatis "Lilac Mist på bilden:

Växande funktioner

Jordbrukstekniken av denna sort är standard. Plantering utförs under andra halvan av maj, jorden bör värmas upp helt. De första knölarna kan grävas in på mitten av sommaren, men buskarna visar maximal avkastning i slutet av växtsäsongen.

Potatis älskar lätt, bördig jord... Regelbunden vattning och engångsmatning rekommenderas. Läs mer om hur man matar potatis, när och hur man gödslar, hur man gör det korrekt vid plantering.

Det är viktigt att försiktigt krossa planteringen, bilda höga åsar och ta bort ogräs. Mulching av radavstånden kommer att hjälpa till i kampen mot ogräs.

Potatisort Lilac Mist planteras under andra halvan av maj i helt uppvärmd jord. Före plantering betas rotgrödor och behandlas med tillväxtstimulerande medel. Då groddar potatisen i ljuset eller i vått sågspån.

Viktig: Att skära knölarna före plantering rekommenderas inte, plantering av hel frukt ökar avkastningen avsevärt.

Phacelia

Marken lossas försiktigt, humus blandad med träaska läggs ut längs hålen. Det är nödvändigt att placera buskarna på ett avstånd av 35-40 cm från varandra, ett radavstånd på 60-70 cm krävs.

Var 2-3: e år måste planteringsplatserna bytas ut för att undvika infektion i knölarna och inte för att minska avkastningen. De bästa föregångarna till potatis är lupin, ängsgräs, rädisa, baljväxter eller kål. De lediga åkrarna kan sås med snabbt växande phacelia, vilket berikar jorden med användbara mikroelement.

Under en måttligt varm sommar rekommenderas det att vattna planteringen 1-2 gånger. I torrare klimat krävs mer vattning. Sorten tolererar lätt en kortsiktig minskning av fukt, men den konstanta bristen på vatten får knölarna att krympa.

Under säsongen är en enda matning med superfosfat eller en utspädd mullein möjlig. Det är omöjligt att överfoder växter, detta bidrar till ackumulering av nitrater i rotgrödor. Det är nödvändigt att spudda planteringarna 2-3 gånger och bilda höga åsar. Ogräs förstörs samtidigt.

En vecka före skörden avlägsnas topparna från potatisen, detta hjälper knölarna att samla maximalt näringsämne. De skördade potatisarna torkas på en kant eller under en baldakin, sorteras och läggs sedan för förvaring.

Råd: Knölar till salu kan förpackas direkt på fältet. Utsäde material tas från de starkaste, inte återvunna buskarna. Fröpotatis sorteras och lagras separat.

Det finns många sätt att odla potatis. På vår webbplats hittar du detaljerad information om modern holländsk teknik och att få en bra skörd utan att rensa och dölja, du kommer att lära dig hur man odlar tidiga sorter korrekt och tillämpar metoderna under halm, i påsar, i fat, i lådor.

Sjukdomar och skadedjur

Randig mosaik

Sorten är resistent mot potatiskräftor, skrynkliga och bandade mosaiker och olika virus.

För förebyggande betas knölarna innan de planteras, jorden lossas ordentligt och avlägsnar växtrester från den. Under den sena rödaepidemin är det användbart att behandla planteringar med medicinska preparat. Införandet av träaska i jorden hjälper till från rotröta och svart ben.

Potatis kan drabbas av skadedjur. Oftast är det Colorado-skalbaggar och deras larver, potatismalar, björnar och trådmaskar.

Läs om metoder för skadedjursbekämpning på vår webbplats:

  • Hur man kan bli av med en trådmask.
  • Kemi och folkmetoder mot Colorado potatisbaggen.
  • Vad kommer att hjälpa till med potatismalar.
  • Medvedka: hur man använder kemikalier och folkmedicin.

Industriella insektsmedel som sprutas på de drabbade buskarna hjälper också till att skydda planteringar. Det är nödvändigt att ta bort ogräs i rätt tid, det rekommenderas att täcka gångarna med halm eller klippt gräs.

Lilac Mist potatis är ett utmärkt val för trädgårdsmästare. Sorten är opretentiös, ger efter, knölar kan säljas eller användas för personliga behov. Dessutom är potatis mycket ekonomiskt, eftersom utsädesmaterialet inte behöver förnyas ofta.

Vi inbjuder dig att bekanta dig med processen för odling av potatis från frön. Metoden är också tillämpbar för sorten Lilac Mist potatis i följande video:

Nedan i tabellen hittar du länkar till material om potatis med olika mognadsperioder:

I mitten av säsongenMedium tidigtMitt sent
SantanaTirasMelodi
DesireeElizabethLorch
GenombrutetVegaMargarita
Purple HazeRomanoSon
YankaLugovskoyLasunok
ToscanaTuleyevskyAurora
JätteManifestZhuravinka


Titta på videon: MODERNS DAG BBQ AND SWIM PARTY. Vi är Daviserna (Juli 2022).


Kommentarer:

  1. Ron

    Jag tror att du begår ett fel.

  2. Aldrin

    Snabbt svar, ett tecken på snabba vettar;)

  3. Weylin

    underbart, mycket värdefull information



Skriv ett meddelande