Också

Holländsk potatis "Sifra": en beskrivning av en ny sort för klassiska finsmakare

Holländsk potatis



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Potatis med vackert snövitt kött tappar aldrig popularitet. Dessa är knölarna som produceras av den nya lovande sorten "Sifra".

Sen mogning gör smaken av rotgrönsakerna koncentrerade och ljusa, det måttliga stärkelseinnehållet möjliggör användning av rotgrönsaker för beredning av ett stort antal rätter.

I den här artikeln hittar du egenskaperna hos Sifra-potatisorten, foton och beskrivningar.

Potatis "Sifra": sortbeskrivning och foto

VariationsnamnSifra
generella egenskapermedel-sen högavkastande holländsk bordssort med vackra säljbara knölar
Mognadstid95-115 dagar
Stärkelseinnehåll11-16%
Massa av säljbara knölar100-150 gr
Antalet knölar i busken9-11
Avkastning179-400 c / ha
Konsumentkvalitetersmaken är god, köttet är dåligt kokt
Håller kvalitet94%
Skala färggul
Massafärgvit
Föredragna odlingsregionerNordväst, Central, Volgo-Vyatka, Central black earth
Sjukdomsresistensmåttligt motståndskraftig mot sen skam i toppar och knölar
Växande funktionerstandardjordbruksteknik, anpassar sig till jord och klimat
UpphovsmanHZPC Holland B.V. (Nederländerna)

De viktigaste egenskaperna hos Sifra-potatis inkluderar följande:

  • knölar är stora och väger från 100 till 150 g;
  • rund oval form;
  • knölarna är jämna, snygga;
  • skalet är gult, jämnt färgat, måttligt tunt, slätt;
  • ögonen är ytliga, grunda, få i antal;
  • köttet på skäret är vitt;
  • stärkelsehalten varierar från 11,2 till 15,9%.

Dessa bilder visar Sifra-potatisen:

Rotkaraktäristik

Potatis av Sifra-sorten är bordsspotatis. Produktiviteten beror på klimatförhållandena och marknäringen, den sträcker sig från 179 till 400 centners per hektar. Den maximala avkastningen når 530 centners per hektar.

Som jämförelse visar tabellen nedan avkastningsindikatorerna för andra potatisvarianter med olika mognadsperioder:

VariationsnamnAvkastning
Sifra179-400 c / ha
Rocco350-600 c / ha
Nikulinsky170-410 c / ha
Röd dam160-340 c / ha
Uladar350-700 c / ha
Drottning Anne100-500 c / ha
Elmundo245-510 c / ha
Asterix130-270 c / ha
Slavisk180-330 c / ha
Picasso200-500 c / ha

Grödan hålls väl utan att tappa smak och attraktivt utseende. Att hålla kvalitet når 94%. Transport är möjlig.

I tabellen nedan presenterade vi för jämförelse information om sådana egenskaper hos andra potatisorter som vikten på den marknadsförbara knölen och hållkvaliteten:

VariationsnamnVikt av säljbara knölar (gram)Håller kvalitet
Sifra100-15094%
Innovatör100-15095%
Labella180-35098%
Bellarosa120-20095%
Riviera100-18094%
Gala100-14085-90%
Lorch90-12096%
Citron75-15090%

Buskar är medelstora eller långa, måttligt spridande, upprätt eller halv upprätt, mellanliggande. Genomsnittlig lövighet. Bladen är medelstora, mellanliggande, mörkgröna, med något vågiga kanter. Corolla är sammansatt av stora vita blommor. Liten bärbildning. Kraftfullt rotsystem, upp till 15 stora potatisar bildas under varje buske... Mängden små föremål är liten.

Planteringsvård är enkel. Potatis älskar lätt, näringsrik jord, i dålig och tung mark blir knölarna mindre och antalet minskar. Under säsongen måste du mata buskarna med organiskt material eller mineralkomplex flera gånger, måttlig vattning är mycket viktigt. I områden med torra klimat är det praktiskt att installera ett droppsystem som bibehåller en idealisk vattenbalans i jorden.

Sifra sort ganska resistent mot många farliga sjukdomar: potatis kräftor, gyllene cyste nematoder, vanlig sårskorpa, olika virus.

På grund av sen mognad är det möjligt med sena rötor av knölar eller löv, det finns en risk för svampsjukdomar.

Knölar smakar gott eller utmärkt... Liksom andra mitten av sena sorter är potatisen rik, det kokta köttet är varken torrt eller vattnigt, något sötigt.

Sorten är perfekt för kulinariska experiment, rotgrönsaker kokas, friteras, stuvas, fyllda, bakade. När den kokas bevaras den vackra vita färgen på köttet. Trots det låga stärkelseinnehållet kan du göra en luftig puré utan potatisklumpar. Knölar är lämpliga för baby- eller dietmat, de är rika på vitaminer och låga kalorier.

Ursprung

Sifra-potatisorten odlades av holländska uppfödare. Registrerad i Ryska federationens statsregister 2010... Området för de centrala, centrala svarta jordarna, nordvästra, Volga-Vyatka-regionerna i Ryssland.

Rekommenderas för industriell odling, jordbruks- eller personlig tomt. Stora, jämna knölar är perfekta för detaljhandel. De ser attraktiva ut på disken, de lagras länge utan att förlora marknadsföringen. Transport över långa sträckor är möjlig.

Fördelar och nackdelar

De viktigaste fördelarna med Sifra-potatisorten inkluderar:

  • bra smak av rotgrönsaker;
  • bra produktivitet;
  • mångsidighet av potatis;
  • knölers attraktiva utseende;
  • grödan är väl lagrad;
  • utsäde material är inte föremål för degeneration;
  • torka motstånd;
  • motståndskraft mot större sjukdomar.

Det fanns inga nackdelar med sorten. En speciell egenskap kan betraktas som en känslighet för frost, liksom höga krav på jordnäring.

Växande funktioner

Jordbruksteknik för denna potatis är standard. Precis som andra mitten av sena sorter planteras Sifra på våren när jorden värms upp. Jorden ska vara lätt, helst sandig... Marken lossas försiktigt och avlägsnar växtrester som kan bli grogrund för bakterier och skadedjur. Humus eller träaska läggs ut på hålen.

Obligatorisk förplantering knölförband... Under tillväxtperioden kommer de giftiga komponenterna helt att komma ut; med korrekt vattning och utfodring blir unga potatisar helt säkra.

Sorten är känslig för markfuktighet. För att göra rötterna stora och vackra, det är önskvärt att organisera ett droppbevattningssystem... Att mulka jorden med halm eller klippt gräs hjälper till att upprätthålla en normal fuktnivå och eliminera ofta ogräs. Det läggs ut i gångarna efter hilling. Hilling-planteringar kan göras antingen manuellt eller med användning av teknik.

2-3 gånger per planteringssäsong, vattnas med flytande komplexgödsel med en övervägande av kalium och magnesium. Mineralkomplex bör alterneras med organiskt material: utspädd fågelskräp eller mullein.

Överskott av kväve är oönskat, det framkallar ackumulering av nitrat i knölarna och utvecklar riklig grön massa till skada för grödan.

Du kan gräva i de första knölarna mitt på sommaren.... Sorten visar dock sin maximala avkastning i slutet av växtsäsongen under andra halvan av september. Innan du gräver rekommenderas att du skär av alla toppar från buskarna. Efter skörd sorteras de skördade potatisarna och torkas grundligt på gränsen eller under en skjul.

Sjukdomar och skadedjur

Potatisort "Sifra" är resistent mot många farliga sjukdomar i nattskuggan: potatis kräftor, gyllene cyste nematoder. Måttligt motståndskraftigt mot sen knölar och löv. Rekommenderas för förebyggande 1-2 gånger för att bearbeta planteringen med medicinska preparat... Björkaska som införs i jorden under plantering skyddar mot röta och svamp.

Saftiga potattoppar lockar skadedjur. Moderna insekticider skyddar mot Colorado potatisbaggen. De sprutas på buskar innan de blommar. I kampen mot trådmaskar, björnar, potatismalar kommer andra metoder att hjälpa. Läs om dem i webbplatsens detaljerade material:

  • Bekämpa Colorado-potatisbaggen och dess larver: kemi och folkmetoder.
  • Hur man dödar en potatismal: del 1 och del 2.
  • Vi driver björnen ut från platsen med hjälp av industriella förberedelser och folkmetoder.

Försådd behandling av knölar, införandet av desinfektionsmedel i jorden, liksom den periodiska förändringen av planteringsställen hjälper till att bli av med trådmask. Under vila bör potatisfält sås med phacelia, baljväxter, kål eller rädisa.

Den unga och lovande sorten "Sifra" är ett utmärkt val för jordbrukare och amatörträdgårdsmästare. Överensstämmelse med grundläggande agrotekniska regler garanterar bra avkastning och utmärkt smak av rotgrödor. De skördade potatisarna kan säljas eller förvaras för personlig konsumtion.

Viktiga nyanser vid plantering av potatis - i det här videoklippet:

Det finns många intressanta sätt att odla potatis. På vår webbplats hittar du mycket intressant information om detta ämne. Läs allt om modern holländsk teknik, om metoder för odling av potatis under halm, i fat, i påsar, i lådor.

Vi uppmärksammar också andra sorter potatis med olika mognadsperioder:

Sen mognadMedium tidigtMitt sent
PicassoSvart prinsBlå
Ivan da MaryaNevskyLorch
RoccoMörkhårig kvinnaRyabinushka
SlaviskLord of the open spacesNevsky
KiwiRamosMod
KardinalTaisiyaSkönhet
AsterixBastMin dam
NikulinskyNyckVektor
DelfinSvitanok KievVärdinna
SifraGeléRamona