Också

Kinesiskt super tidigt mirakel - potatis "Kiranda": sortbeskrivning och foto

Kinesiskt super tidigt mirakel - potatis


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kiranda, även kallat det kinesiska miraklet, är en fantastisk tidig potatisort som är idealisk för regioner med varma, torra somrar. Knölarna växer mycket snabbt, avkastningen glädjer även oerfarna trädgårdsmästare.

Potatisen ingår inte i statsregistret, men är välkänd bland amatörer som villigt byter utsäde. Lär dig allt om potatisorten "Kiranda" - foton, beskrivningar och rekommendationer för jordbruksteknik.

Potatis "Kiranda": sortbeskrivning och foto

VariationsnamnKiranda
generella egenskapermycket tidig sort med mycket stora knölar, motståndskraftiga mot torka, i varma regioner ger två skördar per säsong
Mognadstid50 dagar
Stärkelseinnehåll12-16%
Massa av säljbara knölar200-250 gr
Antalet knölar i busken20-30
Avkastning115-320 c / ha
Konsumentkvaliteternormal smak, lite mjuk, lämplig för stekning, sallader och soppor, blir inte mörkare
Håller kvalitet95%
Skala färggul
Massafärgljusgul
Föredragna odlingsregionerjord och klimat
Sjukdomsresistenssorten är motståndskraftig mot cancer, nematoder, sårskorpa och virus, något mottaglig för senblod
Växande funktionerspiring och ytterligare vattning är önskvärt, i värmen kanske det inte blommar
Upphovsmanokänd, tros ursprungligen från Kina, möjligen GMO

Fotoet kompletterar Kirandapotatisens egenskaper:

Rotkaraktäristik

Potatis "Kiranda" tillhör de mycket tidiga bordssorterna. Knölarna mognar inom 50 dagar efter plantering. Denna tidiga mognad är perfekt för södra regioner. När de skördade knölarna torkas ordentligt kan de förvaras väl.

Buskar av medelstor storlek, måttligt spridande, medium bildning av grön massa. Bladen är mörkgröna, medelstora, enkla, med lätt vågiga kanter och tydligt markerade vener. Corolla kompakt, samlad från stora ljuslila blommor. Blommande fattig, under en särskilt varm sommar kan det inte bli korollor, detta påverkar inte bindningen av knölar. Låg bärbildning.

Rotsystemet är mycket kraftfullt, minst 20 potatisar bildas under varje buske. Särskilt produktiva buskar kan producera 30 fasta rotgrödor.

Det speciella med den super-tidiga potatisorten "Kiranda" är förmågan att variera kvaliteten beroende på klimatzonerna och odlingsförhållandena. Massan byter färg från grädde till gulkan skalet vara tätare eller mycket tunt. På bördiga jordar blir knölar stora och jämna, på dåliga jordar blir de mindre och ändrar form.

Mängd lite mottagliga för sjukdom... Det påverkas inte av potatiskräftor, gyllene cyste nematoder, vanlig sårskorpa. Knölarna uppvisar god resistens mot virus och svampsjukdomar, de drabbas sällan av senblod eller fusarium, även om det ibland kan krävas användning av fungicider.

Kiranda har en trevlig, balanserad smak. Knölarna är inte torra, inte vattniga, delikat ljusgult kött mörknar inte under skärning och tillagning. Måttligt stärkelseinnehåll hindrar potatis från att koka, rotgrönsaker kan stekas, stuvas, fyllda, bakade, friteras.

Mängd lämplig för industriell beredning av halvfabrikat: frysta pommes frites, grönsaksblandningar eller soppdressingar.

Ursprung

Kirandapotatsorten har en ovanlig historia. Den första satsen knölar fördes till Ukraina 1993... Avelsarbete planerades på experimentfält i Donetsk-regionen, initierat av ett stort kinesiskt företag.

Projektet misslyckades dock, kineserna lämnade och lämnade fälten med det såda materialet. En del av potatisen samlades in av lokala potatisforskare.

De planterade knölarna gav en rik skörd, som blev grunden för den framtida sorten Kiranda. Namnet på sorten står för kinesiska tidiga Davydova (med namnet på forskaren som började studera potatis).

Mängd inte har fått officiellt erkännande, ingår det inte i statliga register... Potatis är dock utbredd bland jordbrukare och amatörträdgårdsmästare. De byter aktivt utsäde och fortsätter Kirandas triumfmarsch genom åkrarna och trädgårdarna i olika länder.

Den är väl lämpad för privata hushåll och gårdar och är bra för att sälja eller tillaga olika rätter. Det rekommenderas att växa i regioner med varma och torra somrar. Potatis är populärt i södra Ukraina och i Krasnodar-territoriet.

Fördelar och nackdelar

De största fördelarna med sorten inkluderar:

  • god smak av rotgrödor;
  • hög produktivitet
  • mycket tidig mognad;
  • motstånd mot värme och torka;
  • tolerans mot ogynnsamma väderförhållanden;
  • plantering på dålig eller lerig jord är möjlig;
  • frömaterialet degenererar inte;
  • motståndskraft mot de mest typiska sjukdomarna;
  • skörden är välskött.

Nackdelarna inkluderar ojämna knölar... Under busken mognar, förutom vackra och jämna potatisar, knöliga eller små.

Produktivitet är en av de viktigaste indikatorerna vid potatisodling. Jämför denna egenskap hos Kiranda-sorten med andra sorter:

VariationsnamnAvkastning
Gala400 c / ha
Grenada600 c / ha
Innovatör320-330 c / ha
Melodi180-640 c / ha
Värdinna180-380 c / ha
Artemis230-350 c / ha
Ariel220-490 c / ha
Vektor670 c / ha
Mozart200-330 c / ha
Borovichok200-250 c / ha

Växande funktioner

Potatisar planterades i marken i april, vid denna tid lagrar jorden tillräckligt med fukt. Buskarna placeras på ett avstånd av 30-35 cm med ett radavstånd på 75 cm. Humus eller träaska kan spridas över hålen.

För säsongen du behöver Spud plantering 2-3 gånger och bildar höga åsar... Att täcka radavstånden sparar dig från ogräs.

För att öka avkastningen rekommenderas droppbevattning. Om den inte finns, är det lämpligt att vattna planteringarna 1-2 gånger på vanligt sätt. Du kan öka avkastningen med gödselmedel, helst organiskt. Utspädd mullein eller fågelskräp kommer att göra. Läs om när och hur man gödslar potatis, hur man gör ytterligare gödning vid plantering, i separata artiklar.

Vi ger dig också användbar information om andra metoder för odling av potatis: nederländsk teknik, liksom i fat och påsar.

När du skördar bör du fokusera på topparnas skick. Så snart det börjar blekna är det dags att gräva upp knölarna. Några dagar före skörd rekommenderas att alla gröna skärs.

Efter grävningen torkar potatisen bra på gränsen eller under en baldakin. Den skördade grödan sorteras, även medelstora knölar sorteras för ytterligare plantering. Utsäde material är inte föremål för degeneration, förnyelse tar inte många år.

Tabellen nedan visar indikatorer på sådana egenskaper som knölens säljbara massa och procentandelen av att hålla kvaliteten på potatis av olika sorter, för jämförelse:

VariationsnamnVikt av säljbara knölar (gram)Håller kvalitet
Sifra110-15094%
Serpanok85-14594%
Lady Claire85-11095%
Veneta67-9587%
Lorch90-12096%
Värdinna100-18095%
Labella80-10098%
Riviera100-18094%

Förvaring av potatis innehåller inga komplicerade aktiviteter. Du måste komma ihåg lagringsreglerna på vintern, välja en bra plats och komma ihåg tidpunkten.

Sjukdomar och skadedjur

Potatisort "Kiranda" tillförlitligt skyddad från många farliga sjukdomar: potatis kräftor, aureus cyst nematod, vanlig skabb, vertikillos, alternaria, olika bakterier och virus. Tidig mognad möjliggör skörd före massiva utbrott av senblod. Som en förebyggande åtgärd kan plantering behandlas en gång med vilket läkemedel som helst.

I heta klimat påverkas potatistoppar av bladlöss, spindelmider. Knölar kan attackeras av klickbaggar. Att behandla utsädesmaterial och före behandling av markbehandling med insektsmedel kommer att kunna säkerställa planteringarnas säkerhet. Träaska som införs i hålen kommer att vara ett bra skydd mot skadedjur.

"Kiranda" är verkligt hitta för de flesta sydliga regioner... Sorten tolererar värme och torka utan att minska avkastningen, även på dåliga jordar. Utsädsmaterial för efterföljande planteringar kan samlas in oberoende och sparar vid köp.

Bekväm teknik för odling av tidig potatis presenteras av videoförfattaren:

Nedan i tabellen hittar du länkar till artiklar om potatisorter som mognar vid olika tidpunkter:

Mitt sentMedium tidigtSen mognad
AuroraSvart prinsNikulinsky
ScarbNevskyAsterix
ModMörkhårig kvinnaKardinal
RyabinushkaLord of the open spacesKiwi
BlåRamosSlavisk
ZhuravinkaTaisiyaRocco
LasunokBastIvan da Marya
TrollkarlNyckPicasso


Titta på videon: Mirakel avsnitt 22. JULKALENDERN 2020 (Juli 2022).


Kommentarer:

  1. Tetilar

    Jag ber om ursäkt, men enligt min mening har du inte rätt. Skriv till mig i PM.

  2. Kristof

    Jag är ändlig, jag ber om ursäkt, men allt kommer inte i närheten. Finns det andra varianter?

  3. Jore

    I det här är något bra idé, hävdar jag.

  4. Uilleam

    Tja, hur är det? Jag överväger hur man utökar denna översikt.

  5. Angell

    Jag ber om ursäkt, men enligt min mening har du fel. Ange vi diskuterar. Skriv till mig i PM, vi kommer att hantera det.



Skriv ett meddelande