Också

Inhemsk potatis av sorten Snegir: perfekt för sibiriska förhållanden


Bullfinchpotatis är en inhemsk sort som ofta och framgångsrikt odlas både i små gårdar och i privata tomter.

Sorten har ett bra utbyte, visar opretentiösitet mot jorden och har en god smak.

Vidare i artikeln hittar du en fullständig beskrivning av denna potatis, bekanta dig med dess huvudsakliga egenskaper.

Beskrivning av sorten

VariationsnamnDomherre
generella egenskapertidigt bord olika russiska urval
Mognadstid45-50 dagar
Stärkelseinnehåll16%
Massa av säljbara knölar60-90 gr
Antalet knölar i buskenupp till 15
Avkastning180-270 c / ha
Konsumentkvalitetergod smak, lämplig för alla rätter
Håller kvalitet95%
Skala färgrosa
Massafärgvit
Föredragna odlingsregionerNord, Nordväst, Central, Volgo-Vyatka, Central black earth, Middle Volga, Ural, East Siberian, Far East
Sjukdomsresistensmotståndskraftig mot de flesta sjukdomar och sen röda
Växande funktionerstandardjordbruksteknik
UpphovsmanGAU SPC Mossemprodtech potatis

De rundade ovala rötterna har en rosa eller röd hudfärg. Det är vanligtvis slätt och har mycket små ögon. Vit massa innehåller 15 till 16 procent stärkelse, vilket är något högre än standardnormerna... Kokta potatisar är halvt smuliga.

Säljbara knölar växer till en massa på 60-90 gram och kännetecknas av bildningens vänskaplighet, i en buske kan det vara upp till 15 av dem. Deras hållkvalitet når 95 procent, även vid en temperatur på 2-4 grader, vilket är mycket viktigt för lagring i Sibiriska regioner. Läs också hur du lagrar potatis på vintern, i lådor, i kylen, skalat, om tidpunkten.

Du kan jämföra hållkvaliteten och vikten på domherreknölarna med andra i tabellen nedan:

VariationsnamnTuberkons vikt (g)Håller kvalitet (%)
Labella80-10095
Riviera100-18094
Veneta70-9587
Zhukovsky tidigt100-12092-96
Citron75-15090
Margarita90-15096
Mod100-15091
Grenada80-10097

Potatis Bullfinch är en kort växt med en upprätt stam, stora blad med en något vågig eller jämn kant. De rödlila korollorna är vanligtvis små.

Ett foto

Egenskaper

Den optimala klimatzonen för odling av Snegir-potatis är nordvästra regionen. Den genomsnittliga avkastningen för sorten är från 180 till 271 centners per hektar... Med korrekt vård kan dess indikatorer öka upp till 350 centners.

Avkastningen för andra potatisorter i tabellen nedan:

VariationsnamnAvkastning
Lorch250-350 c / ha
Värdinna180-380 c / ha
Liga210-350 c / ha
Söt pojke170-280 c / ha
Svitanok Kievupp till 460 c / ha
Borovichok200-250 c / ha
Bast400-500 c / ha
Amerikansk250-420 c / ha
Colomba220-420 c / ha
Röd fantasi260-380 c / ha

Potatis är medelklassificerad till utmärkt. Potatisorten Bullfinch tillhör de tidigt mogna sorterna för bordsanvändning.som används ofta i matlagning. Mognad sker 45-55 dagar efter plantering.

Sorten tolererar torra förhållanden väl och kräver inte mycket jord, men vattning och en mer bördig jordkomposition ökar produktiviteten. Gödselmedel hjälper till med detta. När och hur man gör dem, hur man gör det vid plantering, läs artiklarna på vår webbplats.

Det rekommenderas att odla det på platsen där fleråriga gräs, vintergrödor, baljväxter, lin växte tidigare. Högt motståndskraft mot skador, marknadsförbarhet når 85 procent... Mulching hjälper till att kontrollera ogräs.

Vid potatisodling används ofta kemikalier som fungicider, herbicider och insektsmedel för sprutning.

Det finns mycket kontroverser om fördelarna och skadorna med deras användning. Läs mer om detta i materialet på vår webbplats.

Vi ger dig också användbar information om andra metoder för odling av potatis. Läs artiklar om holländsk teknik, under halm, i fat och i påsar.

Sjukdomar och skadedjur

Bullfinch-sorten är måttligt resistent mot ett antal vanliga sjukdomar och skadedjur som påverkar potatis:

  • det orsakande medlet för potatiscancer;
  • gyllene potatiscystnematod;
  • alternaria;
  • fusarium;
  • vertikillos;
  • vanlig sårskorpa.

Svagt påverkad av rhizoctonia och ringrutt. Sen skymning påverkar endast topparna och knölarna är ganska motståndskraftiga.

Kombinationen av hög smak, tidig mognad, bra skördebevarande och motståndskraft mot sjukdomar och skadedjur gjorde Bullfinchpotatisen till en av de mest populära sorterna för odling under sibiriska förhållanden.

Vi föreslår också att du bekantar dig med sorterna av potatis som har olika mogna perioder:

Mitt sentMedium tidigtI mitten av säsongen
VektorPepparkaksgubbeJätte
MozartBerättelseToscana
SifraIlyinskyYanka
DelfinLugovskoyPurple Haze
KranSantaGenombrutet
RognedaIvan da ShuraDesiree
LasunokColomboSantana
AuroraManifestTyfon
ScarbInnovatörAlvara
TrollkarlkronaBris


Titta på videon: Sibirisk katt - akvarieintresserad (Maj 2021).